Biri

Ay ve Güneşin Tahteravallisi (Knidos)

Yirmi yıl kadar önce Datça’da lokanta sahibi dostumuz Reşat Bey’in bir hayalini dinlemiştim. Hatırladığım kadarı ile şöyleydi:

Ekim ayında Knidos’da ay ve güneş aynı anda gökyüzünde belirirmiş. Eski Yunanlılar bu özel günü çok büyük kutlamalarla, ziyafetlerle karşılarlarmış. Reşat Bey de dünyanın çeşitli ülkelerinden doğa ve tarih tutkunlarını her yıl bu özel günde büyük bir organizasyonla Knidos’ta toplamayı ve açık havada büyük bir ziyafet organizasyonu yapmayı hayal ediyordu. Yanılmıyorsam hedefi en az beşyüz kişi getirmekti.

Açıkçası Reşat Bey’in güneş ve ayı gökyüzünde aynı anda görmekten ne kastettiğini hiç bir zaman gözümde canlandıramadım. Canlandırdığım kadarı ile de hayalimdeki sıradan bir görüntü idi. Ta ki dün akşam Knidos yakınlarında Mesudiye – Palamutbükü arasındaki yol kenarı seyir terasında denize bakmak için durduğum ana kadar.

Doğudan dolunayın koyu sarı rengiyle gecenin içine yavaşça doğuşunu seyrettim. Ancak asıl sürpriz tam tersi yöndeydi. Batıda hala gün ışığı vardı. Bir taraftan dolunay doğarken tam karşısından güneş batıyordu. Bir taraf geceydi, tam tersi yön hala gündüz. Dolunayın doğuşu ve güneşin batışı tam ters yönlerde olduğu için aydınlık ve karanlık birbirini fazla etkilemiyor ve çok net görüntüler ortaya çıkıyordu. O anda Reşat Bey’in hangi doğa olayından bahsettiğini anladım ve daha önce araştırmamış olduğum için üzüntü duydum.

Merakım şu; böyle bir olayı açık denizde gözlemek tabii ki mümkün olmalı. Dünyanın başka yerlerinden de mutlaka benzer manzaralar gözlenebilir ama neredeyse 180 derecelik açıyla doğuşun ve batışın bu kadar aynı anda gözlendiği yer sayısı – belki de yanılıyorum – fazla olmayabilir.

Bir ucunda ay bir ucunda güneş olan ve de güneşin ağır bastığı bir tahteravalli !!!

Ya böyle bir görüntüyü hiç beklemediğim için gereğinden fazla etkilendim ya da elimizde böyle bir doğa olayı varken Reşat Bey’in hayalini gerçekleştirememek  incitici.

Sanırım 27 gün sonra, yani 11 ekimde ay ve güneşin tahteravallisini daha iyi görmek mümkün olacak. O günlerde Datça yarımadasında olanlar Knidos’a ya da bahsettiğim seyir terasına uğrarlarsa sanırım hayal kırıklığına uğramazlar.Ay ve Güneşin Tahteravallisi (Knidos): 2 Yorum

 1. IŞIL TÜMERKAN says:

  Siteye göz atarken güneşiyle ayıyla, deniziyle Datça gözümde tüttü. Kasım’da gidersek belki güneş ve ayı tekrar birlikte görebiliriz.
  Bu arada Datça’da pek çok şey eskisi gibi de Reşat Bey’in yemekleri eksik.
  Acaba arada bu siteye katılıp güzel yemeklerinden bir iki tarif yazmaz mı?

 2. asli says:

  Kemal Bey, muhteşem bir an. Ekimdeki fotoğraflarınızı da dört gözle bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • 'Ne Anladım Ben Bu Hayattan' en son
  05.03.2012
  tarihinde güncellenmiştir.
 • Gün gün yazılar

  Mayıs 2022
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
  « Kas    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031